ART / Sculptures and works of art / Sculpture 12261030
*
nr 1226 1030
SCULPTURE
Susanna Arwin (b. 1959), Sweden. Handbag. Bronze. Signed, dated 2017. Length: 27 cm. Width: 10 cm. Height: 33 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lena Adelsohn Liljeroth,
Susanna Arwin (f. 1959), Sverige. Handväska. Brons. Signerad, daterad 2017. Längd: 27 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 33 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lena Adelsohn Liljeroth
Droit De Suite
Estimate:
12000
Sold:
SEK 24000
Auction date:
Thursday October 18 2018
at 18:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/10 15:33:52
1
5.000 kr
5.200 kr
(RESERVE NOT MET)
9/10 15:34:39
1
5.400 kr
5.600 kr
(RESERVE NOT MET)
17/10 19:59:07
2
6.200 kr
6.400 kr
(RESERVE NOT MET)
17/10 20:00:21
2
8.200 kr
18/10 15:52:29
3
hidden*
18/10 16:04:15
3
justering av budtak
- Thema-auction
Oct 18
Stadsbrudskåren
Välgörenhetsauktion i samarbete med Stadsbrudskåren
Intäkterna från årets Stadsbrudsauktion kommer oavkortat att gå till två grupper i Stockholm som båda gör stora insatser för att hjälpa utsatta, ...
Read more about Stadsbrudskåren
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brons handväska konsthantverk metall skulptur susanna arwin sverige
-
6652 LETTER KNIFE
Björn Trägårdh (1908-1998), Svenskt Tenn, Sweden, ..//
Present: SEK 800
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:41
-
6059 DALECARLIAN HO..
8 pcs. Height: 10-31,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:50
-
6387 DOOR PULLER
i form av en engelsk setter. Height: 13 cm, med fä..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:25
-
6317 DOORSTOP
horses, one pair. Iron. Weight: ca 2, 7 kg/st. Len..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:44
-
6654 GLASS SCULPTURES
2 pcs, including Mats Jonasson, 8x7 cm. Height: 13..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:39
-
6786 Ljusstakar/sku..
3 pcs. Patinerad metall. Height: 21-26,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:50
*
SCULPTURE
Read more about Stadsbrudskåren
nr 1226 1030
SCULPTURE
Susanna Arwin (b. 1959), Sweden. Handbag. Bronze. Signed, dated 2017. Length: 27 cm. Width: 10 cm. Height: 33 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lena Adelsohn Liljeroth,
Susanna Arwin (f. 1959), Sverige. Handväska. Brons. Signerad, daterad 2017. Längd: 27 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 33 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lena Adelsohn Liljeroth
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 12000 |
| Sold: | SEK 24000 |
| Auction date: |
Thursday October 18 2018 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/10 15:33:52 | 1 | 5.000 kr |
|
5.200 kr (RESERVE NOT MET) |
||
| 9/10 15:34:39 | 1 | 5.400 kr |
|
5.600 kr (RESERVE NOT MET) |
||
| 17/10 19:59:07 | 2 | 6.200 kr |
|
6.400 kr (RESERVE NOT MET) |
||
| 17/10 20:00:21 | 2 | 8.200 kr |
| 18/10 15:52:29 | 3 | hidden* |
| 18/10 16:04:15 | 3 | justering av budtak |
- Thema-auction
Oct 18
Stadsbrudskåren
Välgörenhetsauktion i samarbete med Stadsbrudskåren Intäkterna från årets Stadsbrudsauktion kommer oavkortat att gå till två grupper i Stockholm som båda gör stora insatser för att hjälpa utsatta, ...
Read more about Stadsbrudskåren
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brons handväska konsthantverk metall skulptur susanna arwin sverige
-
6652 LETTER KNIFE
Björn Trägårdh (1908-1998), Svenskt Tenn, Sweden, ..//
Present: SEK 800
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:41 -
6059 DALECARLIAN HO..
8 pcs. Height: 10-31,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:50 -
6387 DOOR PULLER
i form av en engelsk setter. Height: 13 cm, med fä..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:25
-
6317 DOORSTOP
horses, one pair. Iron. Weight: ca 2, 7 kg/st. Len..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:44 -
6654 GLASS SCULPTURES
2 pcs, including Mats Jonasson, 8x7 cm. Height: 13..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:39 -
6786 Ljusstakar/sku..
3 pcs. Patinerad metall. Height: 21-26,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:50



