Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Ask 8321185



*

nr 832 1185


Ask

med lock, lackarbete, Ryssland, längd: 13 cm


Kondition: slitage

Utrop:

800 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 juni 2013
kl 18:58:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/6 11:38:03 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask lackarbete lock rysk ryska ryskt ryssland
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:05
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:47
  • 6537 Blyerts
    Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7129 Skål
    Orrefors, Savann, design: Ingegerd Råman (f. 1943)..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:28
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:18
  • 3054 Skulptur
    Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:23




Ladda ner broschyr