Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Misc. paintings / Picture 8849036



*

nr 884 9036


PICTURE

Franklin Mint, Picasso, "Le Chasseur", silver, 10x14,


Franklin Mint, Picasso, "Le Chasseur", Silver, 10x14


Withdrawn

Auction date:

Monday Mars 31 2014
at 20:22:01



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: franklin mint konst pablo picasso picasso silver tavla ädelmetall
  • 6497 MOVIE POSTERS
    5 pcs, old, " Fröken Chic, Den store amatören, Tit..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:56
  • 6435 PHOTOGRAPH
    Paul Koruna (1939), 'Paris', signed. Image dimensi..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:36
  • 6017 Fotografisk bild
    Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:27




Ladda ner broschyr