Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 10895397



*

nr 1089 5397


Spegel

Gustaviansk stil, höjd: 53 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 februari 2017
kl 18:44:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 16:14:53 1      Vinnande bud
13/2 08:54:40 2      600 kr
13/2 08:54:40 1      700 kr (Budbetjänt)
13/2 08:57:45 2      800 kr
13/2 08:57:45 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar




Ladda ner broschyr