KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4311198
*
nr 431 1198
Gouache
Aly ben Salem, Fåglar, 29 x 39, glasmålning
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
3.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 oktober 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/9 14:44:36
1
2.100 kr
2/10 12:46:13
2
2.100 kr
2/10 12:46:27
2
2.200 kr
2/10 14:49:15
1
Vinnande bud
2/10 15:49:38
3
2.400 kr
2/10 15:54:38
3
2.700 kr
2/10 15:55:29
3
3.000 kr
2/10 15:56:52
3
3.300 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar glasmålning gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
*
Gouache
nr 431 1198
Gouache
Aly ben Salem, Fåglar, 29 x 39, glasmålning
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 2.000 kr |
| Såld: | 3.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 oktober 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/9 14:44:36 | 1 | 2.100 kr |
| 2/10 12:46:13 | 2 | 2.100 kr |
| 2/10 12:46:27 | 2 | 2.200 kr |
| 2/10 14:49:15 | 1 | Vinnande bud |
| 2/10 15:49:38 | 3 | 2.400 kr |
| 2/10 15:54:38 | 3 | 2.700 kr |
| 2/10 15:55:29 | 3 | 3.000 kr |
| 2/10 15:56:52 | 3 | 3.300 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar glasmålning gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22



