MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Miscellaneous 6046515
*
nr 604 6515
MISCELLANEOUS
set of, silver plated,
Parti, nysilver
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday October 12 2009
at 17:22:42
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/10 22:52:05
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kuriosa nysilver parti pläter
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:41
-
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:05
-
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:33
-
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:10
*
MISCELLANEOUS
nr 604 6515
MISCELLANEOUS
set of, silver plated,
Parti, nysilver
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday October 12 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/10 22:52:05 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kuriosa nysilver parti pläter
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:41 -
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:05 -
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:33 -
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09 -
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:10



