KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12135011

nr 1213 5011

Hans Hedberg

(1917-2007), Sverige

Skulptur, Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Äpple, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, glaserat i rött och gult. Signerad HHg. Höjd: 20,5. Diameter: ca 19,5 cm

Konditionsrapport: krackelyrer

Hans Hedberg, svensk keramiker och skulptör född 1917, död 2007.

Utrop:

40.000 kr

Såld:

35.000 kr

måndag 29 oktober 2018
kl 19:17:49

  • Klassiska
  • 29 okt

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Hans Hedberg

Läs mer om Hans Hedberg