FURNITURE / Chairs and Stools / Armchair 13581217
*
nr 1358 1217
Yngve Ekström
(1913-1988), Sverige
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese,
ARMCHAIR, Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
Yngve Ekström, born 1913, dead 1988.
Estimate:
4000
Sold:
SEK 4200
Auction date:
Monday November 2 2020
at 20:39:57
- Bid history
Time
Bidder
Bid
31/10 16:42:40
1
4.000 kr
2/11 19:08:14
2
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad swedese fåtölj karmstol karmstolar lamino stol stolar svensk design svensk form svensk formgivare svenska formgivare sverige swedese yngve ekström
-
8162 ARMCHAIR
late gustavian style, förgylld med röd klädsel,
Present: SEK 1100
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:05
-
8164 BERGÈRE ARMCHAIR
Gustavian style. Length: 68cm. Width: 59cm cm, hei..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
26 jan at 20:11
-
8163 BERGÈRE ARMCHA..
one pair, Louis XVI style, förgyllda med röd klädsel,
Present: SEK 2200
Auction ends
tomorrow
26 jan at 18:40
-
8152 DANTE CHAIR
oak, grön/röd, cretonne,
Present: SEK 600
Auction ends
tomorrow
26 jan at 18:26
-
1011 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:05
-
1012 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:59
*
Yngve Ekström
Yngve Ekström, born 1913, dead 1988.
nr 1358 1217
Yngve Ekström
(1913-1988), Sverige
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese,
ARMCHAIR, Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
Yngve Ekström, born 1913, dead 1988.
| Estimate: | 4000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 4200 |
| Auction date: |
Monday November 2 2020 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 31/10 16:42:40 | 1 | 4.000 kr |
| 2/11 19:08:14 | 2 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad swedese fåtölj karmstol karmstolar lamino stol stolar svensk design svensk form svensk formgivare svenska formgivare sverige swedese yngve ekström
-
8162 ARMCHAIR
late gustavian style, förgylld med röd klädsel,
Present: SEK 1100
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:05 -
8164 BERGÈRE ARMCHAIR
Gustavian style. Length: 68cm. Width: 59cm cm, hei..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
26 jan at 20:11 -
8163 BERGÈRE ARMCHA..
one pair, Louis XVI style, förgyllda med röd klädsel,
Present: SEK 2200
Auction ends
tomorrow
26 jan at 18:40
-
8152 DANTE CHAIR
oak, grön/röd, cretonne,
Present: SEK 600
Auction ends
tomorrow
26 jan at 18:26 -
1011 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:05 -
1012 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:59



