ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16087134
*
nr 1608 7134
GOUACHE
Ettore Gianni. Signed, Capri, 20x26cm, outer dimensions including frame: 34x39cm,
Ettore Gianni. Signerad, Capri, 20x26cm, yttermått inklusive ram: 34x39cm
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday Mars 25 2024
at 18:03:09
- Bid history
Time
Bidder
Bid
20/3 09:06:22
1
100 kr
25/3 17:01:52
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller capri ettore gianni gouache täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, 'p..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30
-
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:04
*
GOUACHE
nr 1608 7134
GOUACHE
Ettore Gianni. Signed, Capri, 20x26cm, outer dimensions including frame: 34x39cm,
Ettore Gianni. Signerad, Capri, 20x26cm, yttermått inklusive ram: 34x39cm
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday Mars 25 2024 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 20/3 09:06:22 | 1 | 100 kr |
| 25/3 17:01:52 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller capri ettore gianni gouache täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, 'p..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30 -
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:04



