MISCELLANEOUS / Mirrors / Handspegel+ 3945066
*
nr 394 5066
Handspegel+
Lenght: ()
spegel
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday January 30 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/1 17:19:04
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: handspegel spegel speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:24
-
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:30
-
6481 MIRROR
rococo style, 118x50,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:19
-
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:49
-
6668 MIRROR
rococo style. Gilt, 96x55 ca, a damage.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:54
-
1003 MIRROR
late gustavian, 190x88,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:27
*
Handspegel+
nr 394 5066
Handspegel+
Lenght: ()
spegel
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday January 30 2006 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 28/1 17:19:04 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: handspegel spegel speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:24 -
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:30 -
6481 MIRROR
rococo style, 118x50,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:19
-
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:49 -
6668 MIRROR
rococo style. Gilt, 96x55 ca, a damage.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:54 -
1003 MIRROR
late gustavian, 190x88,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:27



