ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9853075
*
nr 985 3075
GOUACHE
Russian painter, signed, tältläger, 9x12, damaged.
rysk konstnär, signerad, tältläger, 9x12
Condition: skadad
Estimate:
500
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday October 5 2015
at 19:13:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/10 09:18:27
1
100 kr
5/10 18:42:29
2
150 kr
5/10 18:44:39
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rysk rysk konstnär ryska ryskt ryssland täckfärg tältläger vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03
*
GOUACHE
Condition: skadad
nr 985 3075
GOUACHE
Russian painter, signed, tältläger, 9x12, damaged.
rysk konstnär, signerad, tältläger, 9x12
Condition: skadad
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 200 |
| Auction date: |
Monday October 5 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/10 09:18:27 | 1 | 100 kr |
| 5/10 18:42:29 | 2 | 150 kr |
| 5/10 18:44:39 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rysk rysk konstnär ryska ryskt ryssland täckfärg tältläger vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03



