ART / Sculptures and works of art / Chess set 9581096
*
nr 958 1096
Bo Ã…ke Adamsson
(f. 1941), Sverige
Bo Ã…ke Adamsson (b. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, height: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, litograph in colors, 99 x 97 cm, 1 pigg saknas, 1 pigg lös.
CHESS SET, Bo Ã…ke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm
Condition: 1 pigg saknas, 1 pigg lös
Bo Ã…ke Adamsson, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1941 in Stockholm.
Droit De Suite
Estimate:
120000
Sold:
SEK 100000
Auction date:
Monday April 27 2015
at 18:52:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/4 08:05:11
1
Vinnande bud
- Klassiska
Apr 27
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Bo Ã…ke Adamsson
Bo Ã…ke Adamsson, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1941 in Stockholm.
Read more about Bo Ã…ke Adamsson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo åke adamsson färglitografi grafik konsthantverk litografi litografier litografiskt blad metall mässing schackspel skulptur svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48
-
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56
-
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:10
-
7215 SCULPTURE
wooden horse, carved, "Minne af Prins Carl". Lengt..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47
nr 958 1096
Bo Ã…ke Adamsson
(f. 1941), Sverige
Bo Ã…ke Adamsson (b. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, height: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, litograph in colors, 99 x 97 cm, 1 pigg saknas, 1 pigg lös.
CHESS SET, Bo Ã…ke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm
Condition: 1 pigg saknas, 1 pigg lös
Bo Ã…ke Adamsson, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1941 in Stockholm.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 120000 |
| Sold: | SEK 100000 |
| Auction date: |
Monday April 27 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/4 08:05:11 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
Apr 27
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Bo Ã…ke Adamsson
Bo Ã…ke Adamsson, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1941 in Stockholm.Read more about Bo Ã…ke Adamsson
- Andra sökte även efter
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48 -
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56 -
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36 -
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:10 -
7215 SCULPTURE
wooden horse, carved, "Minne af Prins Carl". Lengt..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47



