ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 9343122
*
nr 934 3122
Nils Wikberg
(1907-1971), Finland
Nils Wikberg (1907-1971), 1937, 24x26,
WATERCOLOUR, Nils Wikberg (1907-1971), 1937, 24x26
Nils Wikberg, Finnish painter, born 1907, dead 1971.
Droit De Suite
Estimate:
800
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday January 12 2015
at 18:01:22
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/1 15:59:08
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Jan 12
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Read more about e-auktion
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa europeisk finland finländsk konst finländsk konstnär finländska konstnärer finska konstnärer nils wikberg norden nordeuropa nordisk vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03
*
Nils Wikberg
Nils Wikberg, Finnish painter, born 1907, dead 1971.
Read more about e-auktion
nr 934 3122
Nils Wikberg
(1907-1971), Finland
Nils Wikberg (1907-1971), 1937, 24x26,
WATERCOLOUR, Nils Wikberg (1907-1971), 1937, 24x26
Nils Wikberg, Finnish painter, born 1907, dead 1971.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 800 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday January 12 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 12/1 15:59:08 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Jan 12
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Read more about e-auktion
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa europeisk finland finländsk konst finländsk konstnär finländska konstnärer finska konstnärer nils wikberg norden nordeuropa nordisk vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03



