Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  FURNITURE / Chairs and Stools / Armchair 11143105



*

nr 1114 3105


Bruno Mathsson

(1907-1988), Sverige


Bruno Mathsson (1907-1988), Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, saknar klädsel, renoveringsobjekt.


ARMCHAIR, Bruno Mathsson (1907-1988), Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt


Condition: saknar klädsel, renoveringsobjekt

Bruno Mathsson, born 1907, dead 1988, Swedish designer and architect

Estimate:

2000

Sold:

SEK 2200

Auction date:

Monday June 12 2017
at 20:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/6 14:14:47 1      2.000 kr
12/6 19:54:16 2      1.600 kr
12/6 19:54:16 1      1.700 kr (Robot)
12/6 19:54:31 2      1.800 kr
12/6 19:54:31 1      1.900 kr (Robot)
12/6 19:54:45 2      2.000 kr
12/6 19:54:45 1      2.000 kr (Robot)
12/6 19:55:00 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Bruno Mathsson

Bruno Mathsson, born 1907, dead 1988, Swedish designer and architect

Read more about Bruno Mathsson
  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson dux etikettmärkt fåtölj jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol karmstolar stol stolar svensk design
  • 6680 CLUB ARMCHAIR
    leather, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Wi..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:25
  • 5252 ARMCHAIR
    + footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:09
  • 6169 ARMCHAIR
    + footstool, med sidobord, "Consul" Läder,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:04
  • 6710 ARMCHAIR
    Josefine Alpen, "Dormi", Ire Möbler. Ben i ljust t..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:54
  • 6031 ARMCHAIR
    Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Sweden. "Kurva"..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:05
  • 6060 ARMCHAIRS
    3 pcs,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:50




Ladda ner broschyr