ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 3807364
*
nr 380 7364
Tord Leander Engström
(1914-1985), Sverige
Lenght: ()
Gouache , Tord Leander-Engström, 36x28
Tord Leander Engström, Swedish painter, born 1914, dead 1985.
Droit De Suite
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday October 3 2005
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/10 11:42:39
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Tord Leander Engström
Tord Leander Engström, Swedish painter, born 1914, dead 1985.
Read more about Tord Leander Engström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tord leander engström tord leander-engström täckfärg vattenfärg
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 20:26
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
today
19 jan at 20:03
-
6537 GRAPHITE DRAWING
Augusta Askergren. Signed, dated 1860, Rinkesta sl..//
Auction ends
today
19 jan at 19:22
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:20
*
Tord Leander Engström
Tord Leander Engström, Swedish painter, born 1914, dead 1985.
Read more about Tord Leander Engström
nr 380 7364
Tord Leander Engström
(1914-1985), Sverige
Lenght: ()
Gouache , Tord Leander-Engström, 36x28
Tord Leander Engström, Swedish painter, born 1914, dead 1985.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 300 |
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday October 3 2005 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 3/10 11:42:39 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Tord Leander Engström
Tord Leander Engström, Swedish painter, born 1914, dead 1985.Read more about Tord Leander Engström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tord leander engström tord leander-engström täckfärg vattenfärg
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 20:26 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
today
19 jan at 20:03 -
6537 GRAPHITE DRAWING
Augusta Askergren. Signed, dated 1860, Rinkesta sl..//
Auction ends
today
19 jan at 19:22 -
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:20



