Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 9366515



*

nr 936 6515


Bruno Karlsson

(1927-2020), Sverige


Bruno Karlsson (b. 1927), Lofoten (Norway), signed. -75, 31x39,


WATERCOLOUR, Bruno Karlsson (f. 1927), Lofoten, signerad. -75, 31x39


Bruno Karlsson,Swedish painter, draughtsman and printmaker born 1927, dead 2020.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday January 26 2015
at 18:18:04


  • Bid history
Time Bidder Bid
21/1 17:21:36 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Bruno Karlsson

Bruno Karlsson,Swedish painter, draughtsman and printmaker born 1927, dead 2020.

Read more about Bruno Karlsson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bruno karlsson lofoten motiv från lofoten norge svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 WATERCOLOUR
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:38
  • 8213 WATERCOLOUR
    Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:06
  • 8097 WATERCOLOUR
    Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:36




Ladda ner broschyr