bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10155013



*

nr 1015 5013


Spegel

Gustaviansk, senare glas, höjd: 120 cm


Utrop:

5.000 kr

Såld:

11.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2016
kl 18:50:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/1 17:58:30 1      4.000 kr
11/1 18:46:17 2      4.200 kr
25/1 17:40:46 3      4.400 kr
25/1 18:21:35 4      10.500 kr
25/1 18:43:08 3      5.000 kr
25/1 18:43:08 4      5.200 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:23 3      6.800 kr
25/1 18:43:23 4      7.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:36 3      7.800 kr
25/1 18:43:36 4      8.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:54 3      8.800 kr
25/1 18:43:54 4      9.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:44:08 3      9.400 kr
25/1 18:44:08 4      9.600 kr (Budbetjänt)
25/1 18:45:48 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk senare glas spegel speglar
  • 7005 Spegel
    Förgyllt ram, 90x65cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 19:22
  • 7083 Spegel
    jugend, ca 123x62 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 19:29
  • 7166 Spegel
    omkring 1900, slipad glas, 99x137cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 20:56




Ladda ner broschyr