Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Tantalus 11299235



*

nr 1129 9235


Tantalus

för 2 flaskor, nysilver/kristall


Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 september 2017
kl 20:31:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/9 19:15:51 1      Vinnande bud
18/9 20:26:53 2      800 kr
18/9 20:26:53 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kristall nysilver pläter tantalus
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:33
  • 7022 Bokstöd
    ett par, 1920-tal. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:09
  • 7047 Bordstabletter
    Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Öster..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:10




Ladda ner broschyr