ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8091604
*
nr 809 1604
Spegel
Nyrokoko, höjd: 65
Utrop:
600 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 februari 2013
kl 19:56:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/2 18:25:15
1
100 kr
25/2 13:47:26
2
600 kr
25/2 14:48:56
1
200 kr
25/2 15:10:46
3
500 kr
25/2 15:11:20
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
*
Spegel
nr 809 1604
Spegel
Nyrokoko, höjd: 65
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 25 februari 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 23/2 18:25:15 | 1 | 100 kr |
| 25/2 13:47:26 | 2 | 600 kr |
| 25/2 14:48:56 | 1 | 200 kr |
| 25/2 15:10:46 | 3 | 500 kr |
| 25/2 15:11:20 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49



