Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 9122021



*

nr 912 2021


Anders Zorn

(1860-1920), Sverige


Anders Zorn (1860-1920), Ols Maria, signed, 19, 9x29, 5, Hjert & Hjert, 167, Asplund 286,


ETCHING, Anders Zorn (1860-1920), Ols Maria, signerad, 19, 9x29, 5, Hjert & Hjert, 167, Asplund 286


Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.

Estimate:

5000

Sold:

SEK 4200

Auction date:

Monday September 15 2014
at 18:33:35


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/8 20:07:23 1      4.000 kr
7/9 21:39:56 2      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Sep 15

Grafik

På tema grafik i september har vi samlat litografier och etsningar med mera av Olle Baertling, Stig Claesson Slas, Corneille, Peter Dahl, Salvador Dalí, Yrjö Edelmann, Svenolov Ehrén, Mona Huss Walin, ...



Read more about Grafik

  • Artist/Designer

Anders Zorn

Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.

Read more about Anders Zorn
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik hjert & hjert ols maria svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:28
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:33
  • 6053 ETCHING
    Pål Svensson. Signed, numbered 22/40. Sheet: 52x39..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:19




Ladda ner broschyr