Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Kol/lavering 6754655



*

nr 675 4655


Kol/lavering

Apostlar, studier, 18th/19th century, 20x34,


Apostlar, studier, 1700-/1800-tal, 20x34


Estimate:

100

Sold:

SEK 400

Auction date:

Monday January 10 2011
at 17:48:35


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/1 12:36:49 1      250 kr
9/1 19:58:04 2      Vinnande bud
10/1 02:16:31 3      350 kr


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller apostlar kol lavering studier vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr