KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11587284
*
nr 1158 7284
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Gouache, "Espana", 1952. 32x46 cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 januari 2018
kl 20:27:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/1 18:45:08
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller evert duhan gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
-
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:03
*
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
nr 1158 7284
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Gouache, "Espana", 1952. 32x46 cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 600 kr |
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 januari 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/1 18:45:08 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk mÃ¥lare född i Järna, Sörmland 1906.Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller evert duhan gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22 -
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:03



