ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 15417518
*
nr 1541 7518
GOUACHE
Stig Hernborg, Kvinnostudie. Signed. 66. Image dimensions: 39x47 cm, outer dimensions including frame: 51x60,
Stig Hernborg, Kvinnostudie, Signerad. 66. Bildmått: 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday May 22 2023
at 20:29:32
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/5 08:33:24
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kvinnostudie stig hernborg täckfärg vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:22
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:20
*
GOUACHE
nr 1541 7518
GOUACHE
Stig Hernborg, Kvinnostudie. Signed. 66. Image dimensions: 39x47 cm, outer dimensions including frame: 51x60,
Stig Hernborg, Kvinnostudie, Signerad. 66. Bildmått: 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday May 22 2023 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 16/5 08:33:24 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kvinnostudie stig hernborg täckfärg vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:22 -
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:20



