ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11943107
*
nr 1194 3107
Spegel
Gustaviansk stil, 83x50
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 juli 2018
kl 20:25:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/7 23:30:04
1
100 kr
30/7 18:27:21
2
350 kr
30/7 19:27:56
3
200 kr
30/7 19:27:56
2
250 kr (Budbetjänt)
30/7 20:20:18
4
350 kr
30/7 20:20:18
2
350 kr (Budbetjänt)
30/7 20:20:34
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1194 3107
Spegel
Gustaviansk stil, 83x50
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 30 juli 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 17/7 23:30:04 | 1 | 100 kr |
| 30/7 18:27:21 | 2 | 350 kr |
| 30/7 19:27:56 | 3 | 200 kr |
| 30/7 19:27:56 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
| 30/7 20:20:18 | 4 | 350 kr |
| 30/7 20:20:18 | 2 | 350 kr (Budbetjänt) |
| 30/7 20:20:34 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



