ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 12691037
*
nr 1269 1037
GOUACHE
unidentified artist. Moonlight. Signed. 49x34 cm,
Oidentifierad konstnär. Månsken. Signerade. 49x34 cm
Withdrawn
Auction date:
Monday August 19 2019
at 19:11:49
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache månsken täckfärg vattenfärg
-
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
2 feb at 18:33
*
GOUACHE
nr 1269 1037
GOUACHE
unidentified artist. Moonlight. Signed. 49x34 cm,
Oidentifierad konstnär. Månsken. Signerade. 49x34 cm
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday August 19 2019 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache månsken täckfärg vattenfärg
-
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
2 feb at 18:33



