bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12343333



*

nr 1234 3333


Spegel

nutida, Gustaviansk stil, 46x55


Utrop:

300 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:18:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/2 16:47:39 1      100 kr
10/2 16:58:03 2      200 kr
10/2 20:59:40 3      250 kr
11/2 12:41:33 4      500 kr
11/2 18:11:10 2      500 kr
11/2 18:11:10 4      500 kr (Budbetjänt)
11/2 18:13:27 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt nutida spegel speglar
  • 9497 Spegel
    + konsolbord. Höjd: 135+ 59 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 18:14
  • 9109 Spegel
    1800-tal, ca 80x73cm, nyckel
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 18:13
  • 9436 Spegel
    1800-tal. Höjd: 150 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 20:58
  • 9272 Spegel
    1920-tal, 107x42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 19:56
  • 7189 Spegel
    76x105 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 20:02
  • 9445 Spegel
    Bredd: 61cm. Höjd: 101cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 20:07




Ladda ner broschyr