bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12916207



*

nr 1291 6207


Christer Sjögren

(1926-2008), Sverige


Spegel, Christer Sjögren (1926-2008), Sverige. Glas. Diameter: 22


Christer Sjögren, svensk glaskonstnär, skulptör, tecknare och formgivare född 1926, död 2008.

Utrop:

300 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 november 2019
kl 18:32:29


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/11 11:36:19 1      100 kr
25/11 18:24:36 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Christer Sjögren

Christer Sjögren, svensk glaskonstnär, skulptör, tecknare och formgivare född 1926, död 2008.

Läs mer om Christer Sjögren
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980. Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: christer sjögren glas spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6441 Spegel
    empirestil, 87x36cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 oktober kl 18:47




Ladda ner broschyr