bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Sigvard bernadotte 10801014



*

nr 1080 1014


Sigvard Bernadotte

(1907-2002), Sverige


Sigvard Bernadotte, Kontakt: Marianne Bernadotte. Nu finns chansen att ropa in en tavla med kunglig bakgrund. Stadsbruden Marianne Bernadotte skänker en tavla av Sigvard Bernadotte. Den heter ”Stilla afton”, är i blandteknik och gjord 1995. Sigvard Bernadotte (1907-2002), som gick bort 2002 var född prins av Sverige och hertig av Uppland, och blev internationellt erkänd formgivare, illustratör och industridesigner. Men också konstnär. Vid sidan om designarbetet älskade han att måla och hade minst två utställningar om året, runtom i hela landet. Nu har du möjligheten att låta hans konst pryda ditt hem!


Sigvard Bernadotte, född 1907 på Drottningholms slott, död 2002 i Stockholm, svensk konsthantverkare, formgivare och illustratör.

Utrop:

100 kr

Såld:

12.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Sigvard Bernadotte

Sigvard Bernadotte, född 1907 på Drottningholms slott, död 2002 i Stockholm, svensk konsthantverkare, formgivare och illustratör.

Läs mer om Sigvard Bernadotte
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller design men också konstnär runtom i hela landet sigvard bernadotte svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 2147 Akvarell
    Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Bastu, -83. M..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:25
  • 2078 Akvarell
    Jean Björling. Signerad, daterad -79. Motivet: 33x..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:27
  • 2081 Akvarell
    Scaw Mulder. Signerad, daterad 1976, Motivet: 33x4..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:34
  • 2086 Akvarell
    Signerad FG Larsson 1938, vintermotiv. Motivet: 34x40
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:50
  • 2082 Akvareller
    2 st, signerade B Foltman, Nypon och strand. Signe..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:37
  • 2120 Akvareller
    Ett par, kopior, Blomsterstilleben, 33x16
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:04




Ladda ner broschyr