bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Sigvard bernadotte 10801014



*

nr 1080 1014


Sigvard Bernadotte

(1907-2002), Sverige


Sigvard Bernadotte, Kontakt: Marianne Bernadotte. Nu finns chansen att ropa in en tavla med kunglig bakgrund. Stadsbruden Marianne Bernadotte skänker en tavla av Sigvard Bernadotte. Den heter ”Stilla afton”, är i blandteknik och gjord 1995. Sigvard Bernadotte (1907-2002), som gick bort 2002 var född prins av Sverige och hertig av Uppland, och blev internationellt erkänd formgivare, illustratör och industridesigner. Men också konstnär. Vid sidan om designarbetet älskade han att måla och hade minst två utställningar om året, runtom i hela landet. Nu har du möjligheten att låta hans konst pryda ditt hem!


Sigvard Bernadotte, född 1907 på Drottningholms slott, död 2002 i Stockholm, svensk konsthantverkare, formgivare och illustratör.

Utrop:

100 kr

Såld:

12.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Sigvard Bernadotte

Sigvard Bernadotte, född 1907 på Drottningholms slott, död 2002 i Stockholm, svensk konsthantverkare, formgivare och illustratör.

Läs mer om Sigvard Bernadotte
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller design men också konstnär runtom i hela landet sigvard bernadotte svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 4558 Akvarell
    Anders Gullberg (f. 1927), Renhjord. Signerad, dat..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:20
  • 6021 Akvarell
    Birger Borman, vinterlandskap, 1944,39x29
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:02
  • 6139 Akvarell
    Erland Melanton (1916-1968), Sverige. Sydländskt h..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:23
  • 6117 Akvarell
    Fredrik Philip Klingspor (1761-1832), "Utsigt af C..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:18
  • 4393 Akvarell
    Karl Hjalmar, Bergqvist, Hamn, 31x48
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:22
  • 6343 Akvarell
    Karl Tirén (1869-1955), Sverige. Fjällandskap, sig..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:01




Ladda ner broschyr