bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Sigvard bernadotte 10801014



*
Sigvard Bernadotte

nr 1080 1014


Kontakt: Marianne Bernadotte. Nu finns chansen att ropa in en tavla med kunglig bakgrund. Stadsbruden Marianne Bernadotte skänker en tavla av Sigvard Bernadotte. Den heter ”Stilla afton”, är i blandteknik och gjord 1995. Sigvard Bernadotte (1907-2002), som gick bort 2002 var född prins av Sverige och hertig av Uppland, och blev internationellt erkänd formgivare, illustratör och industridesigner. Men också konstnär. Vid sidan om designarbetet älskade han att måla och hade minst två utställningar om året, runtom i hela landet. Nu har du möjligheten att låta hans konst pryda ditt hem!


Sigvard Bernadotte, född 1907 på Drottningholms slott, död 2002 i Stockholm, svensk konsthantverkare, formgivare och illustratör.

Utrop:

100 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

12.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Sigvard Bernadotte

Sigvard Bernadotte, född 1907 på Drottningholms slott, död 2002 i Stockholm, svensk konsthantverkare, formgivare och illustratör.

Läs mer om Sigvard Bernadotte
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller design men också konstnär runtom i hela landet sigvard bernadotte svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6148 Akvarell
    Boris Zats (f. 1968), Sverige. Kustmotiv Scotland,..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 20:05
  • 6415 Akvarell
    Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. "Byrån", moti..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 18:39
  • 9181 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, sign Classe, -77, bladets ..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 20:12
  • 9355 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, signerad, Flickporträtt, 1..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 18:18
  • 9190 Akvarell
    Signerad UGJO, Komposition, motivet: 61x43
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 20:28
  • 9131 Akvarell
    signerad. Kustmotiv, 78x56 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 18:21




Ladda ner broschyr