bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Sigvard bernadotte 10801014



*
Sigvard Bernadotte

nr 1080 1014


Kontakt: Marianne Bernadotte. Nu finns chansen att ropa in en tavla med kunglig bakgrund. Stadsbruden Marianne Bernadotte skänker en tavla av Sigvard Bernadotte. Den heter ”Stilla afton”, är i blandteknik och gjord 1995. Sigvard Bernadotte (1907-2002), som gick bort 2002 var född prins av Sverige och hertig av Uppland, och blev internationellt erkänd formgivare, illustratör och industridesigner. Men också konstnär. Vid sidan om designarbetet älskade han att måla och hade minst två utställningar om året, runtom i hela landet. Nu har du möjligheten att låta hans konst pryda ditt hem!


Sigvard Bernadotte, född 1907 på Drottningholms slott, död 2002 i Stockholm, svensk konsthantverkare, formgivare och illustratör.

Såld:

12.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Sigvard Bernadotte

Sigvard Bernadotte, född 1907 på Drottningholms slott, död 2002 i Stockholm, svensk konsthantverkare, formgivare och illustratör.

Läs mer om Sigvard Bernadotte
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller design men också konstnär runtom i hela landet sigvard bernadotte svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7287 Akvarell
    Bella Brisel (1929-1982), Ansikten, 30x28
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 19:48
  • 7439 Akvarell
    Cecilia af Klercker, Gripsholms slott, 17x25
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 20:49
  • 7276 Akvarell
    Emile Zoir (1867-1936), 1911, Kust, 60x46
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 19:18
  • 7179 Akvarell
    Gösta Werner (1909-1989), Sailors grave, 45x39
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 19:50
  • 4423 Akvarell
    Gunnar Widforss (1879-1934), 1908, "Stigbergsgatan..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 18:49
  • 7295 Akvarell
    Gustav Ambe, signerad. -53, Marin, 24x30
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 19:00