bakg

  MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Pall 12905019



*

nr 1290 5019


Hans J Wegner

(1914-2007), Danmark


Pall, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. CH 53 för Carl Hansen & son. Längd: 50. Höjd: 47 cm


Konditionsrapport: fläckar

Hans Jørgen Wegner, född 1914 i Tønder, Danmark, dåvarande Tondern i Tyska riket, död 2007 i Köpenhamn, dansk arkitekt och möbelformgivare

Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 november 2019
kl 19:32:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/11 07:57:51 1      1.500 kr
13/11 22:22:54 2      1.600 kr
14/11 11:18:15 3      2.200 kr
18/11 17:12:32 4      1.800 kr
18/11 17:12:32 3      1.900 kr (Budbetjänt)
18/11 17:13:09 4      2.000 kr
18/11 17:13:09 3      2.200 kr (Budbetjänt)
18/11 18:25:40 5      Vinnande bud
18/11 18:53:00 3      2.600 kr
18/11 18:53:00 5      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 18 nov

Retro

På vår populära retroauktion samlar vi läckra designföremål med fokus på 50/60-talet. Bland annat konst och design av Jens Quistgaard, Berndt Friberg, Lisa Larson, Stig Lindberg, Karl Erik Ekselius, H ...



Läs mer om Retro

  • Konstnär/Designer

Hans J Wegner

Hans Jørgen Wegner, född 1914 i Tønder, Danmark, dåvarande Tondern i Tyska riket, död 2007 i Köpenhamn, dansk arkitekt och möbelformgivare

Läs mer om Hans J Wegner
  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa hans j wegner karmstol norden pall skandinavien skandinavisk stol stolar
  • 3112 Fåtölj
    + fotpall, Nordal, Danmark, nutida
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 19:40
  • 3261 Pallar
    4 st, ca 48 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 18:25




Ladda ner broschyr