bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 9603512



*

nr 960 3512


Ljusstakar

1 par, silver, 813, höjd: 8 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2015
kl 18:24:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/5 15:59:02 1      100 kr
11/5 10:29:05 2      250 kr
11/5 13:18:22 3      300 kr
11/5 14:50:17 2      500 kr
11/5 18:05:30 4      400 kr
11/5 18:05:30 2      450 kr (Budbetjänt)
11/5 18:09:18 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 5266 Ljusstakar
    2 par, mässing, Grillby, Skultuna. Höjd: 15-22 cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 20:57
  • 9002 Ljusstakar
    2 st, mässing, Sk Blekingeljusstakar. Höjd: ca 26 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    28 oktober kl 19:27
  • 9014 Ljusstakar
    Ett par, Sengustavianska, porfyr / brännförgylld b..//
    Aktuellt bud: 12.500 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    28 oktober kl 19:01




Ladda ner broschyr