bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Likörglas 13671104



*

nr 1367 1104


Likörglas

6 st, silver, Mexico. Höjd: 10cm. Vikt: 222g


Utrop:

800 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2020
kl 18:34:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 10:49:33 1      Vinnande bud
14/12 15:30:06 2      800 kr
14/12 15:30:06 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas likörglas mexico silver ädelmetall
  • 6038 Coupeglas
    6 st, 1950-tal. Diameter: 9,5
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:17
  • 6069 Glas
    5+ 2 st, Gullaskrufs glasbruk, Hugo Gelin. Höjd: 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:29
  • 1039 Glasservisdelar
    Kosta Kent, Elis Berg, 26 delar. Höjd: 8,5-22 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:09
  • 6068 Grogglas
    6+ 3 st. Höjd: 14-15 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:59
  • 5249 Lockurna
    Opalinglas. Höjd: 46 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:47
  • 5289 Skål
    på fot, Johansfors Glasbruk, Orup. Höjd: 24, djup:..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:13




Ladda ner broschyr