bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7637031



*

nr 763 7031


Herbert Gentry

(1919-2003), Sverige


Gouache, Herbert Gentry (1919-2003), Figurkomposition, 55 x 75, -90


Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Följerätt

Ja

Utrop:

6.000 kr

Såld:

4.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 juni 2012
kl 18:33:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/6 17:59:21 1      Vinnande bud
4/6 18:19:02 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Herbert Gentry

Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Läs mer om Herbert Gentry
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 5051 Gouache
    Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad -62, c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 april kl 18:26




Ladda ner broschyr