bakg

  MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 12905020



*

nr 1290 5020


Hans J Wegner

(1914-2007), Danmark


Fåtölj, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. CH 25, för Carl Hansen & Son, Danmark


Konditionsrapport: bruksslitage

Hans Jørgen Wegner, född 1914 i Tønder, Danmark, dåvarande Tondern i Tyska riket, död 2007 i Köpenhamn, dansk arkitekt och möbelformgivare

Utrop:

12.000 kr

Såld:

15.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 november 2019
kl 20:41:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/11 13:27:30 1      12.500 kr
10/11 20:10:41 2      11.500 kr
10/11 20:10:41 1      12.000 kr (Budbetjänt)
11/11 17:47:40 2      13.000 kr
18/11 15:13:39 3      14.000 kr
18/11 17:47:14 2      14.000 kr
18/11 17:47:14 3      14.000 kr (Budbetjänt)
18/11 19:41:27 3      Vinnande bud
18/11 20:36:11 2      14.500 kr
18/11 20:36:11 3      Vinnande bud (budbetjänt)
18/11 20:36:38 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 18 nov

Retro

På vår populära retroauktion samlar vi läckra designföremål med fokus på 50/60-talet. Bland annat konst och design av Jens Quistgaard, Berndt Friberg, Lisa Larson, Stig Lindberg, Karl Erik Ekselius, H ...



Läs mer om Retro

  • Konstnär/Designer

Hans J Wegner

Hans Jørgen Wegner, född 1914 i Tønder, Danmark, dåvarande Tondern i Tyska riket, död 2007 i Köpenhamn, dansk arkitekt och möbelformgivare

Läs mer om Hans J Wegner
  • Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl hansen & son danmark dansk dansk design danska danskt europa fåtölj hans j wegner norden skandinavien skandinavisk stol stolar




Ladda ner broschyr