KONST / Litografier / Färglitografi 12769366

nr 1276 9366

Reinhold Ljunggren

(1920-2006), Sverige

Färglitografi, 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Son. Signerad. Motivet: 45x30 respektive 28x40 cm

Reinhold Ljunggren, född 1920 i Vittaryd, död 2006, svensk målare och grafiker.

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

måndag 23 september 2019
kl 18:58:03

23/9 18:53:03 1      Vinnande bud
23/9 18:53:48 1      Vinnande bud

Reinhold Ljunggren

Läs mer om Reinhold Ljunggren
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.