bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning / akvatint 10974100



*

nr 1097 4100


Gerhard Nordström

(f. 1925), Sverige


Etsning / akvatint, Gerhard Nordström (f. 1925), 9/13, motivet: 19x29


Konditionsrapport: missfärgad

Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.

Följerätt

Ja

Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 mars 2017
kl 18:24:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/3 19:31:56 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 20 mar

Grafik

På Tema Grafik har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Bo Åke Adamsson, Albin Amelin, Mårten Andersson, Gert Aspelin, Astri Bergman-Taube, Ola Billgren, Ernst Bi ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Gerhard Nordström

Gerhard Nordström, svensk målare och grafiker född 1925 i Lund.

Läs mer om Gerhard Nordström
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvatint aquatint djuptryck etsning etsningar gerhard nordström grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 5067 Etsning
    "Saltmätaregatan", Ernst Hällgren (1889-1944), Sve..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 april kl 20:31
  • 5062 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, ung k..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 april kl 18:47
  • 5228 Etsning
    Bengt Nordenborg (f. 1938), Sverige. Signerad, num..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 april kl 20:20
  • 5395 Etsning
    Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Komposition ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 april kl 19:11
  • 5398 Etsning
    Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Kom..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 april kl 18:10
  • 5410 Etsning
    Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Kom..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 april kl 18:01




Ladda ner broschyr