bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyerts 4391128



*

nr 439 1128


Blyerts

Julius Kronberg, Man & kvinna, 10 x 8


Utrop:

300 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 november 2006
kl 16:17:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/11 14:49:07 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts julius kronberg man & kvinna teckning vattenfärg
  • 4318 Teckning
    Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Monogramsi..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:43




Ladda ner broschyr