KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 12983404

nr 1298 3404

Eugène Boudin

(1824-1898), Frankrike

Akvarell, Eugène Boudin (1824-1898), Frankrike. Motiv från Trouville. Signerad och daterad 1865. Oramad, Bladets mått: 22x30

Eugène Boudin, fransk bildkonstnär född 1824 i Honfleur, Normandie, död 1898 i Deauville.

Utrop:

10.000 kr

Såld:

51.000 kr

måndag 16 december 2019
kl 21:13:06

Eugène Boudin

Läs mer om Eugène Boudin