bakg

  KONST / Ramar / Tesil 7561132



*
Tesil

nr 756 1132


silver, 45g. + 4 st. saltskedar, silver, 1700-tal


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 18:34:38


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ramar saltskedar silver tesil ädelmetall
  • 6519 Fotoramar
    8 st, Modell äldre, höjd: 10-20
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 18:20
  • 6380 Ram
    Omkring 1900, ramens innermått: 85x129 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    8 jan kl 19:42
  • 6387 Ram
    ramens innermått: 108x145 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    8 jan kl 19:58
  • 6389 Ram
    ramens innermått: 40x28
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    8 jan kl 19:59
  • 6384 Ram
    ramens innermått: 58x85 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    8 jan kl 19:56
  • 6385 Ram
    ramens innermått: 90x120 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    8 jan kl 19:57