bakg

  KONST / Ramar / Tesil 7561132



*
Tesil

nr 756 1132


silver, 45g. + 4 st. saltskedar, silver, 1700-tal


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 18:34:38


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ramar saltskedar silver tesil ädelmetall
  • 8281 Ram
    1800-tal, ramens innermått: 60x45
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 18:16

Vad r den vrd?