bakg

  KONST / Ramar / Tesil 7561132



*
Tesil

nr 756 1132


silver, 45g. + 4 st. saltskedar, silver, 1700-tal


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 18:34:38


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ramar saltskedar silver tesil ädelmetall
  • 7563 Fotoram
    Kina, ramens innermått: 12x8 ca
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juli kl 18:49
  • 7395 Ram
    förgylld, innermått 76x119
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juli kl 19:26
  • 7080 Ram
    Jugend, ramens innermått: 14, x9, 5
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juli kl 20:12
  • 7110 Ramar
    Ett par, Ek, ramens innermått: 42x32
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juli kl 20:37