bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607097



*
Spegel

nr 760 7097


Rokoko, (renoverad), höjd: 100, senare bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

3.500 kr

Såld:

3.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 09:46:22 1      Vinnande bud
28/5 11:44:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: renoverad rokoko spegel speglar
  • 2259 Rakspegel
    omkring 1900, mahogny, Höj / sänkbar spegel
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:59
  • 2412 Skrivbyrå
    med spegel, längd: 110 cm, djup: 53 cm, höjd: 102,..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:16
  • 3026 Spegel
    1800-tal, Etikettmärkt Hermann Tautz Kungl Hof För..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:02

Vad r den vrd?