bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607097



*
Spegel

nr 760 7097


Rokoko, (renoverad), höjd: 100, senare bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

3.500 kr

Såld:

3.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 09:46:22 1      Vinnande bud
28/5 11:44:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: renoverad rokoko spegel speglar
  • 9249 Sminkbord
    + 2 stolar, Bemålad, 120, djup: 50 cm, höjd: 165 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 20:00
  • 9403 Spegel
    100x80
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 18:09
  • 1022 Spegel
    1800-tal, rokokostil, höjd: 135 cm, ett glas bytt
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 18:11
  • 9248 Spegel
    Karl Johan, höjd: 186 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:58
  • 1058 Spegel
    omkring 1900, 26x45
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:21
  • 1221 Spegel
    Sent 1800-tal, 46x61
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    1 augusti kl 19:49