bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607097



*
Spegel

nr 760 7097


Rokoko, (renoverad), höjd: 100, senare bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

3.500 kr

Såld:

3.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 09:46:22 1      Vinnande bud
28/5 11:44:01 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: renoverad rokoko spegel speglar
  • 8767 Spegel
    50-60-tal, höjd: 60 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 november kl 18:20
  • 8438 Spegel
    empirestil, höjd: 101 cm, bredd: 49
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 november kl 19:11
  • 8364 Spegel
    förgylld ram, 55x46
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 november kl 20:21