bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607097



*
Spegel

nr 760 7097


Rokoko, (renoverad), höjd: 100, senare bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

3.500 kr

Såld:

3.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 09:46:22 1      Vinnande bud
28/5 11:44:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: renoverad rokoko spegel speglar
  • 3622 Rakspegel
    höjd: 150 ca
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:28
  • 1216 Skåp
    mahogny, senempire, med spegeldörrar, 1800-tal, lä..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:18
  • 2608 Sminkbord
    Teak, längd: 76 cm, djup: 38 cm, höjd: 63 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:07
  • 3702 Spegel
    + konsol med stenskiva, bemålad, höjd: 81+ 82
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:54
  • 3616 Spegel
    1920-tal, 80x39
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:15
  • 3455 Spegel
    1960-tal, Mahogny, 107x45
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:50