bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607097



*
Spegel

nr 760 7097


Rokoko, (renoverad), höjd: 100, senare bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

3.500 kr

Såld:

3.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 09:46:22 1      Vinnande bud
28/5 11:44:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: renoverad rokoko spegel speglar
  • 8136 Båtventil
    med spegel, diameter: 31 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:57
  • 8494 Pigtittare
    höjd: 76 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 18:21
  • 7026 Skåp
    med spegeldörrar, Indien, längd: 122 cm, djup: 59 ..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:49
  • 8438 Spegel
    119x66
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:22
  • 8541 Spegel
    130x42
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 18:33
  • 7392 Spegel
    1800-tal, Karl Johan-stil, 122x47
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:38