bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607097



*
Spegel

nr 760 7097


Rokoko, (renoverad), höjd: 100, senare bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

3.500 kr

Såld:

3.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 09:46:22 1      Vinnande bud
28/5 11:44:01 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: renoverad rokoko spegel speglar
  • 9280 Spegel
    förgylld, 190x90
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:30
  • 9375 Spegel
    Karl Johan, mahogny, 91x48
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 18:41
  • 9536 Spegel
    Karl Johan. Höjd: 112
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 20:39
  • 1083 Spegel
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Harlekin, Gusta..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    21 maj kl 19:52
  • 4014 Spegel
    med teakram, 46x36 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    21 maj kl 19:52
  • 9595 Spegel
    rokokostil, metallram. Höjd: 90
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:04




Ladda ner broschyr