bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607097



*
Spegel

nr 760 7097


Rokoko, (renoverad), höjd: 100, senare bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

3.500 kr

Såld:

3.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 09:46:22 1      Vinnande bud
28/5 11:44:01 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: renoverad rokoko spegel speglar
  • 9073 Pigtittare
    Mahogny, höjd: 59 cm, längd: 46 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 juli kl 18:28
  • 9141 Rakspegel
    1880-tal, Mahogny, höjd: 170 ca
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 juli kl 19:07
  • 8528 Spegel
    + konsolbord, Nyrokoko, höjd: 80 + 178
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 juli kl 19:07