bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607097



*
Spegel

nr 760 7097


Rokoko, (renoverad), höjd: 100, senare bakstycke


Utrop:

5.000 kr

Startbud:

3.500 kr

Såld:

3.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 09:46:22 1      Vinnande bud
28/5 11:44:01 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: renoverad rokoko spegel speglar
  • 6014 Dosa
    med handspegel, 30-tal, tenn / backelit, diameter:..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 feb kl 20:57
  • 6132 Golvspegel
    England, höjd: 163 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 feb kl 18:03
  • 6660 Handspegel
    Tenn, Just, diameter: 14 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 feb kl 19:45
  • 5461 Spegel
    + hallbord, höjd: 42+ 127
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 feb kl 20:12
  • 6554 Spegel
    + Konsol, Kineseri, höjd: 93+ 77
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 feb kl 20:29
  • 6061 Spegel
    + konsol, Smide, Olsson & Dåm, höjd: 120+ 70
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 feb kl 20:37