bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7672304



*
Spegel

nr 767 2304


Nyrokoko, höjd: 70


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2012
kl 19:05:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/7 22:15:53 1      500 kr
3/7 07:46:06 2      350 kr
5/7 23:10:58 2      450 kr
11/7 16:41:33 2      600 kr
16/7 18:26:37 3      600 kr
16/7 18:27:17 3      650 kr
16/7 18:41:54 1      850 kr
16/7 18:43:09 1      900 kr
16/7 18:50:01 3      750 kr
16/7 18:50:30 3      850 kr
16/7 18:51:01 3      950 kr
16/7 18:51:59 1      1.000 kr
16/7 18:56:32 3      1.100 kr
16/7 19:00:49 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 7364 Spegel
    100x70
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 18:59
  • 7253 Spegel
    140x57
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 19:32
  • 7317 Spegel
    1920-/30-tal, Björk, höjd: 130 cm, bredd: 55
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 18:01
  • 7716 Spegel
    1950-60-tal, Teak, Lammhults, höjd: 120 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 20:27
  • 8001 Spegel
    1960-tal, Teak, höjd: 96 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    9 maj kl 18:46
  • 7679 Spegel
    78x65
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 maj kl 19:46