bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7573137



*
Spegel

nr 757 3137


Med konsolbord, 1880-tal, höjd: 170


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 maj 2012
kl 17:32:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/4 22:20:10 1      450 kr
7/5 16:41:20 2      400 kr
7/5 17:27:38 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsolbord spegel speglar
  • 3597 Spegel
    + konsolbord, Sent 1800-tal, mahogny, 77 + 170
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 juni kl 20:36
  • 3521 Spegel
    20-tal, Etsad, 87x41
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 juni kl 18:43
  • 3053 Spegel
    sent 1800-tal, höjd: 80 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 juni kl 20:33