bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7573137



*
Spegel

nr 757 3137


Med konsolbord, 1880-tal, höjd: 170


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 maj 2012
kl 17:32:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/4 22:20:10 1      450 kr
7/5 16:41:20 2      400 kr
7/5 17:27:38 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsolbord spegel speglar
  • 3622 Rakspegel
    höjd: 150 ca
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 18:28
  • 1216 Skåp
    mahogny, senempire, med spegeldörrar, 1800-tal, lä..//
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 20:18
  • 2608 Sminkbord
    Teak, längd: 76 cm, djup: 38 cm, höjd: 63 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 20:07
  • 3702 Spegel
    + konsol med stenskiva, bemålad, höjd: 81+ 82
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 19:54
  • 3616 Spegel
    1920-tal, 80x39
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 18:15
  • 3455 Spegel
    1960-tal, Mahogny, 107x45
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 18:50