bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7573137



*
Spegel

nr 757 3137


Med konsolbord, 1880-tal, höjd: 170


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 maj 2012
kl 17:32:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/4 22:20:10 1      450 kr
7/5 16:41:20 2      400 kr
7/5 17:27:38 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsolbord spegel speglar
  • 3231 Sekretär
    med spegeluppsats, nyrokoko, längd: 95 cm, djup: 4..//
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 mars kl 19:25
  • 5532 Spegel
    + Konsol, höjd: 108+ 68
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 mars kl 18:40
  • 5226 Spegel
    1800-tal, Förgylld, höjd: 116 cm
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 mars kl 19:02
  • 5276 Spegel
    50/60-tal, Mahognyram, 112x62
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 mars kl 19:34
  • 5596 Spegel
    Empire, CMF, Carl Magnus Fogelgren, Linköping, Hal..//
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 mars kl 18:42
  • 1496 Spegel
    Firma Svenskt Tenn, 1934, 79x28 cm
    Just nu: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 mars kl 18:14