bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7573137



*
Spegel

nr 757 3137


Med konsolbord, 1880-tal, höjd: 170


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 maj 2012
kl 17:32:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/4 22:20:10 1      450 kr
7/5 16:41:20 2      400 kr
7/5 17:27:38 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsolbord spegel speglar
  • 1615 Spegel
    Förgylld, 68x69
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:15
  • 1071 Spegel
    Nyrokoko, 65x60
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:19
  • 3017 Spegel
    silver, diameter: 25 cm
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:03
  • 9295 Spegeltrymå
    omkring 1900, höjd: 61x175
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:01
  • 2018 Väggspegel
    Firma Svenskt Tenn, Mässing, diameter: 22 cm
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:32