bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5682005



*
Spegel

nr 568 2005


Lisa Larson (f. 1931), ur "Harlekin" 1960, Gustavsberg, 30 x 24 cm


Utrop:

100 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 februari 2009
kl 17:36:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/2 09:21:41 1      100 kr
2/2 16:17:20 2      150 kr
9/2 10:09:26 3      200 kr
9/2 14:09:16 4      250 kr
11/2 19:24:57 3      300 kr
22/2 07:32:23 5      Vinnande bud
23/2 16:53:37 3      400 kr



  • Tema
  • 23 feb

Tema
Lisa Larson

Det har blivit dags att dyka ner i Lisa Larsons värld igen.

Lisa Larson, denna småländska keramiker som kanske blivit mest känd för sina serier ABC-flickor, Skansen, Lilla zoo, Larsons ung ...



Läs mer om Lisa Larson
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg lisa larson lisa larsson skandinavien spegel speglar svensk keramik svenska keramiker sverige
  • 3622 Rakspegel
    höjd: 150 ca
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:28
  • 1216 Skåp
    mahogny, senempire, med spegeldörrar, 1800-tal, lä..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:18
  • 2608 Sminkbord
    Teak, längd: 76 cm, djup: 38 cm, höjd: 63 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:07
  • 3702 Spegel
    + konsol med stenskiva, bemålad, höjd: 81+ 82
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:54
  • 3616 Spegel
    1920-tal, 80x39
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:15
  • 3455 Spegel
    1960-tal, Mahogny, 107x45
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:50