bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5682005



*
Spegel

nr 568 2005


Lisa Larson (f. 1931), ur "Harlekin" 1960, Gustavsberg, 30 x 24 cm


Utrop:

100 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 februari 2009
kl 17:36:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/2 09:21:41 1      100 kr
2/2 16:17:20 2      150 kr
9/2 10:09:26 3      200 kr
9/2 14:09:16 4      250 kr
11/2 19:24:57 3      300 kr
22/2 07:32:23 5      Vinnande bud
23/2 16:53:37 3      400 kr



  • Specialauktion
  • 23 feb

TEMA Lisa Larson

Det har blivit dags att dyka ner i Lisa Larsons värld igen.

Lisa Larson, denna småländska keramiker som kanske blivit mest känd för sina serier ABC-flickor, Skansen, Lilla zoo, Larsons ung ...



Läs mer om TEMA Lisa Larson
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg lisa larson lisa larsson skandinavien spegel speglar svensk keramik svenska keramiker sverige
  • 1381 Solspegel
    diameter: 70 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:26
  • 9019 Spegel
    Empire, höjd: 96 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:06
  • 1387 Spegel
    Gustaviansk stil, 1900-tal, höjd: 83 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:33
  • 8010 Spegel
    Karl Johan, höjd: 112 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:20
  • 6687 Spegel
    Mahogny, 1800-tal, höjd: 138 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:17
  • 1121 Spegellampetter
    Ett par, Gustaviansk stil, höjd: 40 ca
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:01