bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5682005



*
SPEGEL

nr 568 2005


Lisa Larson (f. 1931), ur "Harlekin" 1960, Gustavsberg, 30 x 24 cm


Utrop:

100 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 februari 2009
kl 17:36:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/2 09:21:41 1      100 kr
2/2 16:17:20 2      150 kr
9/2 10:09:26 3      200 kr
9/2 14:09:16 4      250 kr
11/2 19:24:57 3      300 kr
22/2 07:32:23 5      Vinnande bud
23/2 16:53:37 3      400 kr



  • Tema
  • 23 feb

Tema
Lisa Larson

Det har blivit dags att dyka ner i Lisa Larsons värld igen.

Lisa Larson, denna småländska keramiker som kanske blivit mest känd för sina serier ABC-flickor, Skansen, Lilla zoo, Larsons ung ...



Läs mer om Lisa Larson
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg
Liknande föremål: gustavsberg lisa larson lisa larsson skandinavien spegel speglar svensk keramik svenska keramiker sverige

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev