bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5682005



*
Spegel

nr 568 2005


Lisa Larson (f. 1931), ur "Harlekin" 1960, Gustavsberg, 30 x 24 cm


Utrop:

100 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 februari 2009
kl 17:36:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/2 09:21:41 1      100 kr
2/2 16:17:20 2      150 kr
9/2 10:09:26 3      200 kr
9/2 14:09:16 4      250 kr
11/2 19:24:57 3      300 kr
22/2 07:32:23 5      Vinnande bud
23/2 16:53:37 3      400 kr



  • Specialauktion
  • 23 feb

TEMA Lisa Larson

Det har blivit dags att dyka ner i Lisa Larsons värld igen.

Lisa Larson, denna småländska keramiker som kanske blivit mest känd för sina serier ABC-flickor, Skansen, Lilla zoo, Larsons ung ...



Läs mer om TEMA Lisa Larson
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg lisa larson lisa larsson skandinavien spegel speglar svensk keramik svenska keramiker sverige
  • 8174 Spegel
    barockstil, 1800-tal, höjd: 92 cm, slitage, skador..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 19:31
  • 9023 Spegel
    empirestil, 52x23
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 19:26
  • 9132 Spegel
    Förgylld, höjd: 55 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 20:12
  • 8499 Spegel
    nyrokoko, förgylld, 102x73
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 18:18
  • 8498 Spegel
    oval, 74x65
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 18:13
  • 8408 Spegel
    Rokokostil, höjd: 110 cm, märkt John Lundmark, 190..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 18:06