bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5864223



*
Spegel

nr 586 4223


20-tal, höjd: 117


Utrop:

100 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 juni 2009
kl 19:37:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 15:24:59 1      100 kr
29/5 20:10:39 2      250 kr
31/5 23:49:30 3      200 kr
31/5 23:49:53 3      300 kr
1/6 19:30:29 4      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 4764 Spegel
    Blyglas, höjd: 143 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 20:53
  • 4812 Spegel
    Empire, 1800-tal, Bemålad, höjd: 55 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 20:35
  • 7186 Spegel
    Empire, Bronserad, höjd: 84 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 20:56