KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur(dds) 5431469

Skulptur(dds) (F)

nr 543 1469

Brons, Carl Milles (1875-1955) Vattenbärerska, no 6 1949. Sign. Gjutarstämplar Herman Bergman fud. , höjd: 22

Utrop:

25.000 kr

Startbud:

20.000 kr

Såld:

22.100 kr

måndag 29 september 2008

28/9 15:00:05 1      ledande budet*

Carl Milles

Carl Milles, svensk skulptör, född 1875, död 1955.

Läs mer om Carl Milles
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Liknande föremål: brons carl milles damporträtt konsthantverk kvinna metall porträttmåleri skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenbärerska

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev