bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 7405317



*
Oljemålning

nr 740 5317


Axel Borg, Bränningar, sign. -12 Duk 42x70, oramad


Utrop:

3.000 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

750 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 februari 2012
kl 17:07:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/2 17:53:22 1      500 kr
12/2 20:38:58 2      700 kr
13/2 15:00:21 3      Vinnande bud
13/2 15:01:04 3      Vinnande bud
13/2 16:28:53 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel borg bränningar kust marin motiv med vatten olja oljemålning oljemålningar vatten
  • 9033 Oljemålning
    1800-tal, sign H Smith, Orientalisk kvinna, 50x60
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:31
  • 9027 Oljemålning
    A B Davidsson, 1800-tal, pojke med hund, 36x23
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:28
  • 1190 Oljemålning
    Adrian van Arkel (1924-2006), Södermotiv, 65x55
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 19:33
  • 8089 Oljemålning
    Alfred V Jensen (1898-1960), fiskarbåt, 31x58
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 20:19
  • 1252 Oljemålning
    Allan Österlind (1855-1938), Landskap, 59x41
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 mars kl 18:35
  • 5001 Oljemålning
    Allan Österlind (1855-1938), Spanjorskor, 45x31
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 mars kl 18:50