bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7721320



*
Ljusstakar

nr 772 1320


4 st, Silver


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

700 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:20:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/8 00:35:10 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 8006 Elljusstakar
    2 st, Luma, 1960-tal, höjd: 58 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 maj kl 20:41
  • 1541 Lampett
    Trä, Barockstil, höjd: 32 längd: 45 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 18:18
  • 4436 Ljusstakar
    + skål, 3 delar, Tenn Munka, Sweden, höjd: 25 cm, ..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 19:26
  • 1404 Ljusstakar
    + skrivställ, 3 delar, nysilver, 1920
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 18:44
  • 2037 Ljusstakar
    Ett par, Empire, höjd: 27 cm
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 18:14
  • 4256 Ljusstakar
    ett par, glas och mässing, höjd: 28 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 maj kl 20:15