bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7721320



*
Ljusstakar

nr 772 1320


4 st, Silver


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

700 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:20:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/8 00:35:10 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 4001 Bordsfotogenla..
    empirestil, Sent 1800-tal
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 19:22
  • 3161 Kandelabrar
    Ett par, Silver (800), Italien, höjd: 44, 2700g ca
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 20:44
  • 9403 Lampett
    Arteluce, Jill, längd: 38 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 19:21
  • 3082 Ljusstakar
    Ett par, Rokokostil, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 19..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 18:43
  • 3058 Ljusstakar
    Ett par, Silver (835), höjd: 15 cm
    Just nu: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 19:06
  • 2010 Ljusstakar
    Ett par, silver, England, Sheffield, höjd: 23 cm
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 19:04