bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7721320



*
Ljusstakar

nr 772 1320


4 st, Silver


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

700 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:20:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/8 00:35:10 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 5664 Appliquer
    ett par, mässing, höjd: 31 cm
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 20:34
  • 8006 Elljusstakar
    2 st, Luma, 1960-tal, höjd: 58 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om 56 dagar
    22 maj kl 20:41
  • 5154 Ljusstakar
    4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), höjd: 8..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 20:48
  • 5556 Ljusstakar
    Ett par, 30-tal, höjd: 16 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 20:45
  • 5245 Ljusstakar
    Ett par, Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Fest..//
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 20:30
  • 3006 Ljusstakar
    Ett par, silver, 1960-tal, höjd: 11 ca
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 19:42