bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7721320



*
Ljusstakar

nr 772 1320


4 st, Silver


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

700 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:20:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/8 00:35:10 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 6134 Appliquer
    3 st, rokokostil, brons, höjd: 32-40
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 19:57
  • 6235 Kandelaber
    Porslin 2 delad, höjd: 54 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 20:12
  • 3012 Kandelaber
    silver, MGAB, 1970, höjd: 20 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    11 december kl 19:50
  • 9037 Kandelabrar
    Ett par, Empire, Brännförgylld brons / mässing, hö..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 november kl 19:25
  • 6453 Kandelabrar
    Ett par, omkring 1900, med prismor, höjd: 41 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 18:22
  • 6016 Lampetter
    ett par, med prismor, höjd: 40 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 november kl 18:05