bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7594590



*
Ljusstakar

nr 759 4590


1 par, Silver, Rokokostil, höjd: 24, ca 620g


Utrop:

3.000 kr

Startbud:

2.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 maj 2012
kl 17:35:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/5 17:00:56 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake rokoko rokoko-stil rokokostil silver ädelmetall
  • 7011 Ljusstakar
    2 st, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, höjd: 12-14
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om 34 dagar
    20 feb kl 20:08
  • 8403 Ljusstakar
    3+ 2 st, Glas, + vas, höjd: 17-21
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 20:56
  • 3011 Ljusstakar
    ett par, Tenn, 1700-/1800-tal, höjd: 23 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:16