bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7594590



*
Ljusstakar

nr 759 4590


1 par, Silver, Rokokostil, höjd: 24, ca 620g


Utrop:

3.000 kr

Startbud:

2.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 maj 2012
kl 17:35:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/5 17:00:56 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake rokoko rokoko-stil rokokostil silver ädelmetall
  • 3079 Kandelabrar
    ett par, silver, rokokostil, Tyskland, 1930-tal, h..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 18:25
  • 9403 Lampett
    Arteluce, Jill, längd: 38 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 19:30
  • 9128 Ljusstakar
    3 st, Englesson, höjd: 8-18 cm
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 18:51