bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7594590



*
Ljusstakar

nr 759 4590


1 par, Silver, Rokokostil, höjd: 24, ca 620g


Utrop:

3.000 kr

Startbud:

2.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 maj 2012
kl 17:35:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/5 17:00:56 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake rokoko rokoko-stil rokokostil silver ädelmetall
  • 5132 Lampetter
    ett par, mässing
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 19:58
  • 5173 Ljusstakar
    ett par, mässing, 1800-tal, höjd: 27 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 18:51
  • 8263 Ljusstakar
    ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1952, ..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 20:48
  • 3166 Ljusstakar
    Ett par, silver, Importstämplar, höjd: 19 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 18:30
  • 3096 Ljusstakar
    ett par, silver, Norge, 1800-tal, höjd: 11 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 18:50
  • 3171 Ljusstake
    MGAB, Löfman, 1974, höjd: 11 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 19:04