bakg

  KONST / Litografier / Litografi 7574002



*
Litografi (F)

nr 757 4002


Peter Dahl (f. 1934), Fredmans Epistlar, motivets mått: 28x42


Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 maj 2012
kl 18:02:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/5 19:27:53 1      300 kr
3/5 21:40:06 2      400 kr
7/5 17:46:06 3      650 kr
7/5 17:49:43 1      550 kr
7/5 17:50:11 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Peter Dahl

Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Läs mer om Peter Dahl
  • Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fredmans epistlar grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 5114 Färglitografi
    Anna Toresdotter (f. 1956), Sverige. EA-upplaga, 1..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 18:55
  • 5016 Färglitografi
    James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad oc..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 20:03
  • 5163 Färglitografi
    Signerad och numrerad 36/180, motivet: 46x60
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 20:40
  • 5164 Färglitografi
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1984, sig..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 20:42
  • 5077 Färglitografi
    Zoltán von Boér, Karl XII gråter, signerad och num..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 20:51
  • 5013 Litografi
    Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. -55, sign..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    18 december kl 19:54