bakg

  KONST / Litografier / Litografi 7574002



*
Litografi (F)

nr 757 4002


Peter Dahl (f. 1934), Fredmans Epistlar, motivets mått: 28x42


Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 maj 2012
kl 18:02:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/5 19:27:53 1      300 kr
3/5 21:40:06 2      400 kr
7/5 17:46:06 3      650 kr
7/5 17:49:43 1      550 kr
7/5 17:50:11 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Peter Dahl

Peter Dahl, född 1934 i Oslo, svensk målare.

Läs mer om Peter Dahl
  • Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fredmans epistlar grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7152 Färglitografi
    Astri Bergman-Taube (1898-1980), 1975, Låt rådjure..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 18:23
  • 7093 Färglitografi
    Cecilia Frisendahl (f. 1922), 20/25, motivet: 62x50
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 19:46
  • 7091 Färglitografi
    Charles Sjöholm (f. 1933), Drottninggatan, 142/310..//
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 19:43
  • 3271 Färglitografi
    Einar Jolin (1890-1976), 155/360, signerad, motive..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 19:07
  • 7172 Färglitografi
    Gösta Werner (1909-1989), 1970, motivet: 45x34
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 19:39
  • 7228 Färglitografi
    Jan Rhodin (f. 1938), 2/360, motivet: 46x35
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 juli kl 18:50