bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7637031



*
Gouache (F)

nr 763 7031


Herbert Gentry (1919-2003), Figurkomposition, 55 x 75, -90


Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Följerätt

Ja

Utrop:

6.000 kr

Startbud:

4.500 kr

Såld:

4.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 juni 2012
kl 18:33:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/6 17:59:21 1      Vinnande bud
4/6 18:19:02 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Herbert Gentry

Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Läs mer om Herbert Gentry
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 7693 Akvarell
    Agnes Cleve (1876-1951), signerad. -34, sydländskt..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    29 feb kl 19:14
  • 8326 Akvarell
    David Söderholm, insjölandskap, signerad, 29x33
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 19:02
  • 7099 Akvarell
    Evald Kallstenius (1898-1957), "Kyrktorn i Positan..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 20:43
  • 7257 Akvarell
    monogramsignerad FB, 1902, Båt, motivet: 23 x 33
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 19:15
  • 8030 Akvareller
    + färgetsningar, 2 + 2, hästmotiv, motivet: 23x30..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 20:08
  • 8058 Akvareller
    4 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv..//
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 19:04

Vad r den vrd?