bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7637031



*
Gouache (F)

nr 763 7031


Herbert Gentry (1919-2003), Figurkomposition, 55 x 75, -90


Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Följerätt

Ja

Utrop:

6.000 kr

Startbud:

4.500 kr

Såld:

4.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 juni 2012
kl 18:33:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/6 17:59:21 1      Vinnande bud
4/6 18:19:02 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Herbert Gentry

Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Läs mer om Herbert Gentry
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 7417 Akvarell
    , signerad, Skärgårds motiv, 25x44
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 19:47
  • 7782 Akvarell
    4 st, Tomislav Bozovic, 1968, 49x63
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 18:05
  • 7754 Akvarell
    A V Gersdorff, 46x35, blomsterstilleben
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 18:37
  • 7767 Akvarell
    Anita Larsson, Rhodos, 47x32
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 18:49
  • 7450 Akvarell
    Claes E Giertta, Båtar, 23x31
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 20:19
  • 7897 Akvarell
    Ellen Jolin (1854-1939), Anemoner, 35x27
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 19:30