bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7637031



*
Gouache (F)

nr 763 7031


Herbert Gentry (1919-2003), Figurkomposition, 55 x 75, -90


Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Följerätt

Ja

Utrop:

6.000 kr

Startbud:

4.500 kr

Såld:

4.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 juni 2012
kl 18:33:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/6 17:59:21 1      Vinnande bud
4/6 18:19:02 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Herbert Gentry

Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Läs mer om Herbert Gentry
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 9185 Akvarell
    Åke Nothberg (1891-1973), 1931
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 20:20
  • 7393 Akvarell
    Carl Fischer, Flicka i stol, bladets mått: 35x28
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:53
  • 7443 Akvarell
    Einar Forseth (1892-1988), Hamnen Rochester Chatha..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:56
  • 9018 Akvarell
    Georges Laporte (1926-2000), komposition, bildmått..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:47
  • 9290 Akvarell
    Jorge Guilá (f. 1947), 'Skogens fyrverkeri II', 50x40
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 20:51
  • 6421 Akvarell
    Signerad L Rossi, Motiv från Forum Romanum, Rom, 2..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 20:29