bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7637031



*
Gouache (F)

nr 763 7031


Herbert Gentry (1919-2003), Figurkomposition, 55 x 75, -90


Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Följerätt

Ja

Utrop:

6.000 kr

Startbud:

4.500 kr

Såld:

4.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 juni 2012
kl 18:33:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/6 17:59:21 1      Vinnande bud
4/6 18:19:02 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Herbert Gentry

Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Läs mer om Herbert Gentry
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 9483 Akvarell
    Anna Assolari, 1997, Landskapsvapen, motivet: 54x74
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 20:09
  • 9447 Akvarell
    Erik Hårdstedt, 56x76
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 18:33
  • 8067 Akvarell
    Ernst Lundström (1853-1931), kovallare, Visby, 44x31
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 18:29
  • 7047 Akvarell
    Gideon Börje (1891-1965), Småbåtshamn Brantevik, m..//
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 20:11
  • 9077 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, signerad, Häst, 24x29
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 20:07
  • 9139 Akvarell
    Oskar Natanael, Stadsvy Luleå, signerad 1974, 41x57
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 18:11