bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7637031



*
Gouache (F)

nr 763 7031


Herbert Gentry (1919-2003), Figurkomposition, 55 x 75, -90


Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Följerätt

Ja

Utrop:

6.000 kr

Startbud:

4.500 kr

Såld:

4.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 juni 2012
kl 18:33:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/6 17:59:21 1      Vinnande bud
4/6 18:19:02 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Herbert Gentry

Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Läs mer om Herbert Gentry
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 3264 Akvarell
    Jean Claude Bosanque, The irish peasant, 1874. 58x42
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 19:15
  • 2560 Akvarell
    L Munch, 'Les Andelys', 18x29
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 20:55
  • 3274 Akvareller
    2 st, El Grecco, 43x62
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 19:26
  • 3107 Blandteknik
    2 st, sign C Montagi, bladets mått: 23x30, Piazza ..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 20:19
  • 3060 Blandteknik
    Nisse Zetterberg (1910-1986), "den 5 Juni", 42x33
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 18:12
  • 4034 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär, jaktmotiv, 1800-tal, blade..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 18:51