bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7637031



*
Gouache (F)

nr 763 7031


Herbert Gentry (1919-2003), Figurkomposition, 55 x 75, -90


Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Följerätt

Ja

Utrop:

6.000 kr

Startbud:

4.500 kr

Såld:

4.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 juni 2012
kl 18:33:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/6 17:59:21 1      Vinnande bud
4/6 18:19:02 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Herbert Gentry

Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Läs mer om Herbert Gentry
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 1011 Akvarell
    Anna Palm de Rosa (1859-1924), Riddarholmen, signe..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 19:02
  • 1001 Akvarell
    Anna Palm de Rosa (1859-1924), Stockholm från Salt..//
    Just nu: 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 20:18
  • 2037 Akvarell
    Anna Palm de Rosa (1859-1924), Yrvädersgränd, sign..//
    Just nu: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 19:04
  • 1062 Akvarell
    Edvin Bergström, vy från Söder, signerad, 1929, 25x35
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 19:29
  • 1060 Akvarell
    Frans Lindström (1874-1954), Djurgården, signerad,..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 18:21
  • 9045 Akvarell
    H K Stobell, Stuga, 29x38
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 20:59